על ארבעה סוגי קפה דיבר הבריסטה:-coffeet-pro.myshopify.com
סוגי קפה קופיט

סוגי פולי קפה

 

בחינת שקיות הקפה תציג לא פעם את המילים "קפה ערביקה". ישנם מספר סוגי פולי קפה אך 70-60% מהקפה שמיוצר בעולם הוא מסוג ערביקה אך זה לא אומר שהוא היחיד ולא אומר שהוא מתאים לכולם.

ישנם ארבעה סוגי פולי קפה עיקריים: ערביקה, רובוסטה, ליבריקה ואקסלסה. בכתבה הקרובה נבחן כל אחד ואת ההבדלים בניהם.

ערביקה

כבר כתבנו כי ערביקה הוא סוג הקפה הנפוץ ביותר. הוא מאופיין בטעם עדין, מתוק מעט ופחות חומצי. זן הקפה גדל באזורים גבוהים ולרוב גם גשומים. ברזיל היא אחת המדינות היצואניות המובילות של פולי ערביקה. צמח הקפה עדין מאד, הוא דורש גיזום קבוע ותשומת לב רבה. הטעם של הערביקה פופולארי אך יש שיגידו כי הוא פחות מתאים כקפה קר או לצד חלב (כמו קפה הפוך). 

רובוסטה

זהו הזן השני בפופולאריות שלו, בעיקר באירופה, במזרח התיכון ובאפריקה. הקפה מתבטא בטעם חזק ויש שיגידו "קשה". רמות הקפאין של הרובוסטה גבוהות והדבר מוביל בין היתר לצמח עמיד הרבה יותר לעומת הערביקה (הקפאין דוחה את החרקי באופן טבעי). את זן הרובוסטה אפשר לגדל במקומות שונים ובקלות יחסית. כיוון שהטעם נחשב לעוצמתי, בדרך כלל הוא יופיע בתערובות ביחס של 20% רובוסטה ו-80% ערביקה.

ליבריקה

זן הקפה ליבריקה נחשב לנדיר יחסית. הוא גדל באקלים מאד ספציפי והייצור שלו דל יחסית לשוק הגלובלי. מבחינת הטעם, אלו שהתנסו בליבריקה בדרך כלל העידה היא מדובר בהפתעה טובה כשהטעם "עצי" עם ניחוח פרי. בעבר, זן זה היה פופולארי יותר כשבסוף המאה ה-19 מחלה איימה לחסל כמעט את כל צמחי הערביקה ובאותו הזמן ליבריקה גדלה בפיליפינים שהיו שייכים לארה"ב. עם הכרזת הפיליפינים על עצמאות ארה"ב הטילה סנקציות כלכליות שהובילו בין היתר לנפילה בצריכת זן זה. 

אקסלסה

מבחינה "טכנית", אקסלסה שייכת למשפחת הזן ליבריקה, אך המינים שונים לחלוטין. גם זן זה גדל בדרום מזרח אסיה וגם הוא מהווה חלק קטן מייצור הקפה בעולם כולו. אקסלסה מתבטא בטעם חמצמץ ופירותי. ישנם אוהבי קפה אשר מחפשים בדיוק את הטעם הזה, אך מדובר באניני טעם ולא ברוב.

סוגי פולי קפה – בחרו את הקפה שלכם

בבחירת סוג פולי הקפה החוכמה היא להצליח למצוא את הטעם האישי הטוב ביותר. שילוב של ערביקה ורובוסטה הוא הנפוץ (והמשתלם) ביותר. השאלות שיש להעלות לפני בחירת הפולים הן: איך אתם אוהבים לשתות את הקפה (אספרסו, הפוך, חם, קר וכו') והאם אתם מחפשים את הטעם החמצמץ או דווקא הפירותי? כמו כן חשוב לקנות את הפולים ממקום שדואג לטריות, מגוון ומבין בקפה ולשם כך אנחנו כאן בשבילכם.

נכתב על ידי Dor Ariel

עוד מאמרים

איפה קונים קפה טחון

? איפה קונים קפה טחון כל מי שנכנס לעולם הקפה מגלה שיש המון מה ללמוד בתחום. אחד הנושאים בקרב רבים הוא הדרך הנכונה לקנות קפה וכמובן שהדבר מעלה את הש...

תערובות קפה שחור טחון

תערובות קפה שחור טחון   חוויית שתיית הקפה היא אישית ולא פעם מלווה בטקס של ממש. כל אחד ואחת אוהבים את הקפה שלהם אחרת: שחור חזק, עם סוכר, עם נגיעה ש...